Nuo senovės žinoma, kad sidabras organizmui turi šaldantį poveikį. Sidabrą alchemikai laikė Mėnulio metalu ir knygose šis metalas vaizduojamas kaip jaunuolis su pusmėnuliu plaukuose. Su mėnulio įtaka jau tada buvo siejama daugelis ligų. Gerai žinomas senovinis paprotys vandenį saugoti sidabriniuose induose, o taip pat mesti sidabrines monetas į apšviestus vandens telkinius ir šulinius.

Žygiuose karininkai, gėrę iš sidabrinių puodelių, gerokai rečiau, nei kareiviai, naudoję alavinius puodelius, sirgo infekcinėmis ligomis. Didelio baktericidinio poveikio dėka sidabras apsaugo nuo skrandžio ir plaučių ligų.

XIX a. pabaigoje tyrinėtojai atkreipė dėmesį į kai kurių metalų dezinfekuojančias savybes, Tyrimai parodė, kad difterijos lazdelės ant sidabrinės plokštelės žūdavo per tris dienas, ant varinės – per šešias, o ant auksinės – per aštuonias dienas. Stafilokokai atitinkamai žūdavo ant sidabro – per dvi dienas, ant vario – per tris ir ant aukso – per devynias dienas. Šiltinės lazdelės ant sidabro ir vario plokštelių žūdavo jau per 18 valandų.

Sidabras gali sunaikinti ir paties stipriausiems antibiotikams atsparias bakterijas, rašo nature.com.
Taip pat buvo nustatyta, kad sidabras turi stipresnį nei kiti metalai bakteri­cidinį poveikį, nes jis greičiau prasiskverbia į ląsteles. Sidabras veikia mikrobų ląsteles todėl, kad jį absorbuoja (sugeria) ląstelių apvalkalai, jis blokuoja bakteri­nius fermentus ir ląstelė žūva. Sidabro preparatai pasižymi ypač dideliu bakte­rijų naikinimo efektu. Mokslininko V. Uglovo duomenimis, sidabras, veikia 1750 kartų stipriau už tokios pat koncentracijos karbolio rūgštį ir 3,5 karto stipriau už gyvsidabrio dichloridą (sublimatą).


Šis metalas stiprina širdį, gerina regėjimą, padeda nuo urologinių susirgimų, šalina nemalonų kvapą pažastyse. Jeigu jį palaikysime burnoje, numalšinsime troškulį.

Kaip pasigaminti sidabruotą vandenį?

Pasidabruotame vandenyje dingsta ligas sukeliantys mikrobai. Tam tereikia sidabrinės monetos, gryno sidabro žiedo (pageidautina – ne plono, o masyvaus) ar šaukšto. Ant švaraus sidabrinio daikto užpiltas vanduo palaikomas parą, o tada vartojamas. Pasidabruotas vanduo rekomenduojamas žmonėms, besiskundžiantiems kepenų ir blužnies funkcijų sutrikimais, taip pat sergantiems gastritu, įvairiais uždegimais, esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui, karščiuojant. Tik nereikėtų to daryti nuolatos, o daryti pertraukas.